NA BALKON! 
Zestaw mebli i akcesoriów na balkony miejskie

Na balkon! powstał jako odpowiedź na zaobserwowaną przez nas niszę na rynku meblarskim. Jest nią brak kompletów mebli i dodatków na balkony miejskie. Nasze obserwacje potwierdziliśmy przeprowadzając badania ilościowe (czyli ankiety internetowe), które wykonałyśmy na próbie 75 osób oraz badania jakościowe, czyli pogłębione rozmowy w mieszkaniach posiadaczy balkonów. Jako grupę docelową wybrałyśmy osoby z większych miast, z klasy średniej i wyższej, mające mieszkania z balkonem, otwarte na nowoczesne wzornictwo.

Na podstawie przeprowadzonych badań oraz opracowanych założeń zdecydowałyśmy się zaprojektować: udoskonalone formy istniejących rozwiązań oraz nowe rozwiązania, które pozwoliłyby na połączenie kilku funkcji w jednym meblu. Tak powstały: składany stół, dwa siedziska: taboret i krzesło (z materiałowymi poduszkami), dwie donice (jedna okrągła a druga podłużna), konewka, popielniczka, pufy balkonowe oraz dwa elementy z funkcją przechowywania – na większe i mniejsze przestrzenie – stolik z tacą i koszem oraz szafka z blatem do przesadzania roślin.

Jako materiał wybrałyśmy aluminium, gdyż jest ono odporne na warunki atmosferyczne oraz bardziej odpowiedzialne środowiskowo niż tworzywa sztuczne o podobnej wytrzymałości. Meble wykonane są z giętej rury oraz perforowanej blachy, w dodatkach zastosowana została technologia krępowania blachy. Metalowe obiekty zostały pomalowane poliestrową farbą proszkową w kolorze miętowym. Do uszycia poduszek i pufa użyłyśmy kordury czyli materiału do użytku zewnętrznego odpornego na przetarcia i niechłonącego wilgoci.

Projekt nie jest gotową odpowiedzią na poradzenie sobie z małą przestrzenią balkonu, ale widzimy możliwości jego rozwoju i udoskonalenia. Tworzyłyśmy do typu przestrzeni, która mimo, że tak powszechna i ważna, nie została jeszcze wystarczająco zagospodarowana przez produkty rynkowe. Wierzymy, że, mimo mniej poważnej formy, zaprojektowane przez nas meble i akcesoria na balkony miejskie odpowiadają na potrzeby potencjalnych użytkowników. Jednocześnie chciałybyśmy zaznaczyć, że na balkon! jest raczej katalogiem z którego należy dobierać odpowiadające własnym potrzebom elementy a nie gotowym rozwiązaniem na każdy balkon. 

Na balkon! w sytuacji pandemii koronawirusa w której niespodziewanie wszyscy się znaleźliśmy jest bardziej aktualny niż kiedykolwiek. W jej trakcie wzrosło znaczenie przestrzeni domowej, a balkony odgrywały i nadal odgrywają szczególną rolę. 

Częścią projektu jest katalog, w którym zebrałyśmy wyniki badań przeprowadzonych w początkowej fazie projektowania oraz opisałyśmy w nim wszystkie elementy projektu i stworzyłyśmy konfiguracje części na balkonu! dla możliwych użytkowników. 
Można się z nim zapoznać tutaj.​​​​​​​
Konkursy:
Zakwalifikowany do Międzynarodowego Przeglądu Najlepszych Dyplomów Projektowych z Krajów Grupy Wyszehradzkiej Graduation Projects, z 2019 roku, pokazywany na wystawie na Zamku w Cieszynie od 22 lutego do 14 czerwca 2020 roku (z koronawirusową przerwą). 

Trzecie miejsce ex auquo w międzynarodowym konkursie make me!, Łódź Design Festival, 2020. Tutaj katalog z wystawy, wywiad ze mną i Agnieszką, oraz wirtualny spacer po wystawie.

Drugie miejsce w konkursie Młodzi na start organizowanym przez Elle Decoration i Gdynia Design Days w 2020 roku. Katalog wystawy dostępny tutaj.

Finalista konkursu Young Design, Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, 2020 rok. Wirtualny spacer po wystawie Young Design 2020 Młodzi projektanci wczoraj i dziś w siedzibie IWP w Warszawie.

Finalista konkursu Diploma Selection, pokazywany na festiwalu Designblok w Pradze, 2021.

NA BALKON! to:

krzesło: Trójnożne krzesło z perforowanym siedziskiem i oparciem z otworem przystosowanym do przenoszenia. Jego dopełnieniem jest poduszka przyczepiana na magnesy.
taboret: Trójnożny taboret z perforowanym siedziskiem. Jego dopełnieniem jest poduszka przyczepiana na magnesy.
stolik (z tacą i koszem): Stolik na trójnożnym stelażu ze zdejmowaną tacą z uchwytem oraz perforowanym, wyjmowanym koszem, pozwalającym na przechowywanie drobnych przedmiotów czy małego worka z ziemią do roślin.
szafka: Szafka z trzema półkami. Dwie z nich, o wysokości 22 i 30 cm znajdują się za drzwiczkami a jedna umieszczona najniżej ma 26 cm i jest otwarta. Góra szafki pomyślana jest jako blat do wykonywania drobnych prac porządkowych, takich jak przesadzanie roślin. 
stół: Niewielki stół z możliwością składania. Po zdjęciu blatu, stelaż można rozdzielić na dwie części po czym łatwo wynieść z balkonu i przechowywać w piwnicy przez zimę. 
popielniczka: Popielniczka z rączką służącą do przenoszenia i zaczepiania.
konewka: Konewka z precyzyjnym lejkiem oraz dwoma uchwytami ułatwiającymi nalewanie wody gdy ta jest pełna i dużo waży.  
doniczki: Okrągła i podłużna donica z krępowanej blachy rozszerzająca się ku górze.
pufa: Pufa wykonana z dwóch materiałów. W górnej części z bawełny, a w dolnej z kodury - nieprzemakalnego materiału outdoorowego, odpornego na przetarcia. Wypełniona silikonowym granulatem.
poduszki na siedziska: Bawełniane poduszki na siedziska, montowane na magnesy.
Dyplom licencjacki Agnieszki Cieszanowskiej i Heleny Wierzbowskiej
wykonany na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie,
pod nadzorem promotorskim dr Pawła Grobelnego w 2019 roku.
​​​​​​​

Zdjęcia: Agnieszka Cieszanowska, Ignacy Ciszewski
Zdjęcia wykonane w: Wozownia Bar w Warszawie
Back to Top